Debat om Danmarks deltagelse ved VM i Qatar
KVUC får besøg af radiovært fra Radio4, Amalie Bremer, Søren Søndergaard fra Enhedslisten og journalist fra Ekstra Bladet, Jan Jensen. De vil debattere problemstillinger i forbindelse med Danmarks deltagelse i fodbold-VM i Qatar.
KVUC afholder debat om fodbold-VM i Qatar fredag den 11. november kl. 9.45-11.15 i Salonen (lokale V025) i Vognmagergade 8.
Danmark boykotter ikke VM-slutrunden, men burde vi have gjort det? I Qatar sker der systematiske brud på arbejdstager- og menneskerettigheder. Kan vi stadig sætte os foran skærmen og heppe på Danmark?
Det vil bestå af Amalie Bremer (radiovært på Missionen på Radio4, podcastvært på Kvindefodboldpodcast og medstifter af fanklub for kvindelandsholdet, Søren Søndergaard fra Enhedslisten og Jan Jensen (journalist på Ekstra Bladet og podcastvært på Blodbold) debattere.
Debatten er åben for kursister og medarbejdere på KVUC.