Solsystemets oprindelse og jagten på liv i vores galakse
Er der liv på andre planeter? Tag med geofysiker Henning Haack ud i universet, og hør om den videnskabelige jagt på liv uden for Jorden.
Geofysiker Henning Haack holder foredrag om solsystemets og Jordens oprindelse og den videnskabelige jagt på liv andre steder i universet.
Den 10. september 2025 offentliggjorde tidsskriftet 'Nature' en artikel, der præsenterer stærke indicier på, at der kan have været liv på Mars. Fundet er gjort med et avanceret kamera udviklet på DTU, og prøverne forventes at blive hentet hjem til Jorden med ubemandede fartøjer inden for de næste 10 år. Hvis analyserne bekræfter biologiske spor, vil det være en af de største videnskabelige opdagelser i historien.
Efter foredraget vil der være mulighed for at opleve ægte meteoritter fra Månen, Mars og flere forskellige asteroider.
Arrangementet er for tilmeldte kursister og medarbejdere på KVUC.